Խնդիրը՝ – սպաստիկ մկաններ, մանր մոտորիկայի խանգարում, աուտիզմ
Հարություն Բալասանյան, տնօրեն. Խարբերդի մասնագիտացված մանկատունն ունի 280 խնամառու, որոնք ունեն կենտրոնական նյարդային համակարգի օրգանական և ֆունկցիոնալ ախտահարումներ, ուղեղային կաթված, բնածին և ձեռքբերովի ֆիզիկական արատներ:
2008 թ-ի աշնանը մանկատան 15 երեխա հնարավորություն ունեցավ երեք ամիս օգտվել «Կենտավր» հիպոթերապիայի և ձիասպորտի կենտրոնի ծառայություններից: Կենտրոնի մասնագետների կողմից ներդրված ջանքերը դրական արդյունք ունեցան: Երեխաների շփումը կենդանիների հետ նաև ինքնարտահայտման, տարբեր բարդույթներ հաղթահարելու հնարավորություն էր: Երեխաները զգում և վայելում էին բնությունը, հաճելի ժամանակ անցկացնում բնության գրկում և, որ ամենակարևորն է, բացահայտում սեփական հնարավորությունները: Այս պարապմունքները դրական ազդեցություն ունեցան երեխաների հիշողության, կոորդինացիայի, ֆիզիկական վիճակի վրա: Մինչ այսօր էլ հրճվում են իրենց և ձիերի լուսանկարները նայելիս, հիշում ու մեկը մյուսին պատմում են իրենց տպավորությունները:
Հիպոթերապիստի եզրակացությունը. Խարբերդի մանկատան երեխաները մեր առաջին պացիենտներն էին Ուշիում: Նրանց հոգեբանական և ֆիզիկական վիճակի փոփոխությունն ահռելի էր: Երեխաների հետ հիպոթերապիայի պարապմունքները դադարեցվեցին, քանի որ մանկատան տնօրինությունն այլևս չէր կարող ֆինանսապես ապահովել երեխաների փոխադրումը Խարբերդից Ուշի: Բայց վերջերս ի ուրախություն մեզ՝ Խարբերդի մանկատան տնօրենը դիմեց մեզ հիպոթերապիայի պարապմունքները վերսկսելու խնդրանքով: Ներկայումս մենք փնտրում ենք ֆինանսական միջոցներ՝ երեխաների հետ պարապմունքները կրկին սկսելու համար:

Kharberd orphanage for children with special needs
Director Haroutyun Balasanyan: There are 280 children in Kharberd State Orphanage for Children with Special Needs. They suffer from organic and functional disorders of central nervous system, CP, inborn and acquired physical defects.
In autumn 2008 15 children attended 3 months hippotherapy course at Centaur hippotherapy center. Horse therapy had great positive impact on all of them. Communication with animals gave children a possibility for self-expression and helped overcome different complexes. Children would enjoy Nature and also discover their own capabilities. The sessions much improved their memory function, balance and coordination and physical condition in general. They still have broad smiles on their faces when looking at their pictures with horses, remember and tell each other about their impressions. Hippotherapist's conclusion: TThe children from Kharberd orphanage were our first patients in Ushi. Their physical and psychological benefits from hippotherapy was huge. We did not continue sessions with other children from the orphanage because the orphanage director could no longer afford the transportation of the children to the hippotherapy venue. Recently the director approached us with a request to restart hippotherapy sessions and we are happy to announce that currently we are working on finding funds for the sessions to be restarted. |