Խնդիրը՝ – սպաստիկ մկաններ, մանր մոտորիկայի խանգարում, աուտիզմ
Հարություն Բալասանյան, տնօրեն. Խարբերդի մասնագիտացված մանկատունն ունի 280 խնամառու, որոնք ունեն կենտրոնական նյարդային համակարգի օրգանական և ֆունկցիոնալ ախտահարումներ, ուղեղային կաթված, բնածին և ձեռքբերովի ֆիզիկական արատներ:
2008 թ-ի աշնանը մանկատան 15 երեխա հնարավորություն ունեցավ երեք ամիս օգտվել «Կենտավր» հիպոթերապիայի և ձիասպորտի կենտրոնի ծառայություններից: Կենտրոնի մասնագետների կողմից ներդրված ջանքերը դրական արդյունք ունեցան: Երեխաների շփումը կենդանիների հետ նաև ինքնարտահայտման, տարբեր բարդույթներ հաղթահարելու հնարավորություն էր: Երեխաները զգում և վայելում էին բնությունը, հաճելի ժամանակ անցկացնում բնության գրկում և, որ ամենակարևորն է, բացահայտում սեփական հնարավորությունները: Այս պարապմունքները դրական ազդեցություն ունեցան երեխաների հիշողության, կոորդինացիայի, ֆիզիկական վիճակի վրա: Մինչ այսօր էլ հրճվում են իրենց և ձիերի լուսանկարները նայելիս, հիշում ու մեկը մյուսին պատմում են իրենց տպավորությունները:
Հիպոթերապիստի եզրակացությունը. Խարբերդի մանկատան երեխաները մեր առաջին պացիենտներն էին Ուշիում: Նրանց հոգեբանական և ֆիզիկական վիճակի փոփոխությունն ահռելի էր: Երեխաների հետ հիպոթերապիայի պարապմունքները դադարեցվեցին, քանի որ մանկատան տնօրինությունն այլևս չէր կարող ֆինանսապես ապահովել երեխաների փոխադրումը Խարբերդից Ուշի: Բայց վերջերս ի ուրախություն մեզ՝ Խարբերդի մանկատան տնօրենը դիմեց մեզ հիպոթերապիայի պարապմունքները վերսկսելու խնդրանքով: Ներկայումս մենք փնտրում ենք ֆինանսական միջոցներ՝ երեխաների հետ պարապմունքները կրկին սկսելու համար:

Харбердский Детский Дом для детей со специальными нуждами
Проблема: ДЦП – спастические мышцы, нарушение функции мелкой моторики, неспособность держать спину, аутизм.
Посещение: центябрь-ноябрь 2008
Запись сделана: ноябрь 2008
Директор Арутюн Баласанян: В Харбердском Государственном Детском Доме для детей со специальными нуждами живут 280 детей. Они страдают от органических и функциональных нарушений центральной нервной системы, ДЦП, врожденных и приобретенных физических недостатков.
Осенью 2008 года 15 детей приняли участие в трехмесячном курсе иппотерапии в центре иппотерапии «Кентавр». Иппотерапия имела на них потрясающее положительное воздействие.
Общение с животными давало детям возможность самовыражения и помогало преодолевать многочисленные комплексы. Дети могли наслаждаться природой и одновременно открывать свои собственные способности. Уроки сильно улучшили их способность к запоминанию, баланс, координацию и физическое состояние в целом. У них до сих появляются улыбки на лице, когда они смотрят на фотографии с лошадями, вспоминают и рассказывают друг другу о своих впечатлениях.
Заключение иппотераписта: Дети из Харбердского детского дома были нашими первыми пациентами в Уши. Физическая и психологическая польза иппотерапии для них была огромной. Мы не продолжили занятия с другими детьми из детского дома, потому что директор не смог дальше обеспечивать транспорт для доставки детей в Уши. Недавно директор обратился к нам с просьбой о возобновлении занятий иппотерапией, и мы рады сообщить, что сейчас занимаемся поиском средств, чтобы вновь начать занятия.